Kask rowerowy dla dziecka – jak wybrać i jaki kupić?

2019-09-16

Dobrze dobrany kask rowerowy pozwala na prawidłową ochronę głowy dziecka, dlatego kupując go powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii dotyczących jego wielkości, wagi, kształtu i spełnianych atestów bezpieczeństwa. Kask rowerowy pozwoli dziecku na pewną jazdę rowerem, a Ty będziesz mieć pewność, że robisz wszystko, żeby było bezpieczne. Jednak nim się to stanie, zastanówmy się jaki będzie najlepszy kask dla dziecka? W jaki sposób go dobrać? I co zrobić, żeby dziecko chętnie go nosiło?


Właściwy rozmiar


Dobór odpowiedniego rozmiaru to podstawa. Wybierając kask rowerowy musimy mieć pewność, że będzie dobrze leżał na głowie dziecka i nie będzie się z niej zsuwał lub jej uciskał. Zbyt mały kask jest niewygodny, powoduje nieprzyjemny nacisk na głowę i sprawia, że dziecko nie chce go nosić, czemu nie ma co się dziwić. Za duży kask będzie zsuwał się na czoło i ciągle przekręcał. Takie rozwiązanie nie tylko sprawi, że dziecko będzie czuło się niekomfortowo, ale i nie spełni swojego zadania, jakim jest ochrona głowy dziecka. Wręcz przeciwnie – źle dobrany kask może zaszkodzić dziecku podczas upadku.

Z powyższych względów ważne jest, abyśmy właściwie dobrali wielkość kasku do głowy dziecka. Żeby to zrobić powinniśmy zmierzyć obwód głowy dziecka mniej więcej na wysokości 2-3 cm nad brwiami. Dzięki temu łatwiej znajdziemy kask dla dziecka bez obaw, że będzie niewłaściwy. Zazwyczaj w nowych kaskach znajduje się pokrętło regulacji wielkości pozwalające na lepsze dostosowanie wielkości kasku do głowy osoby go noszącej. Pokrętło to powinno zostać wyregulowane w ten sposób, aby docisnąć kask do głowy dziecka, uniemożliwiając jego przesuwanie się w momencie kręcenia głową przez dziecko. Dziecku na pewno spodoba się kask Lazer Bob.


Jeśli obwód głowy dziecka jest na styku górnej granicy wielkości kasku, powinniśmy pomyśleć o wzięciu kasku rowerowego, w którym wielkość obwodu głowy będzie dolną granicą. Dzięki temu kask starczy dziecku na znacznie dłuższy okres czasu.


Kształt też ma znaczenie


Sama wielkość obwodu głowy czasami nie jest wystarczająca do właściwego doboru kasku. W niektórych przypadkach, pomimo że rozmiar jest odpowiedni, należy wybrać inny kask o innym kształcie. Ze względu na to, że każda osoba ma inne ukształtowanie czaszki, inaczej będzie czuć się w danym kasku. Jeżeli jednej osobie pasuje, inną może uciskać w miejscach, o których nie pomyśleliśmy. Przykładowo osoby z wydłużoną czaszką potrzebują kasku o bardziej owalnym kształcie.


Niska waga na cenę złota


Również waga kasku ma duże znaczenie podczas jego doboru. Wybierając kask powinniśmy zwracać uwagę na jego masę. Zbyt ciężki kask będzie niewygodny i źle będzie się w nim jeździło. Może powodować przechylanie się głowy dziecka do przodu lub na boki, przez co po dłuższej jeździe dziecko będzie odczuwało bóle w szyi i w kręgosłupie. Im mniejsze jest dziecko, dla którego poszukujemy kasku rowerowego, tym mniejsza powinna być waga tego kasku. Kask dla małego dziecka nie powinien ważyć więcej niż 200 gram, a dla starszego nie powinien przekraczać 250-300 gram. Przykładem lekkiego kasku dziecięcego jest kask Kross Infano, który waży jedynie 215 gram.

Dobra wentylacja to podstawa


W zależności od rodzaju kasku rowerowego jaki kupimy, możemy mieć kask w pełni zabudowany lub kask z otworami wentylacyjnymi. Otwory wentylacyjne przydają się zwłaszcza w momencie, gdy na podwórku panują upały. Wówczas głowa dziecka mocniej poci się. Użycie kasku z otworami wentylacyjnymi pozwala na zapewnienie przewiewu, dzięki czemu maluch będzie czuł się komfortowo i nie będzie narzekał na gorąco. W przypadku dużego słońca kask spełni także funkcję ochronną przed promieniami słońca, a kask z dodatkowym odpinanym daszkiem, taki jak np. kask rowerowy Le Grand Urbo, pozwoli także na osłonę oczu przed mocnym słońcem. Liczba otworów wentylacyjnych zależy od modelu kasku. O jakości przewiewu świadczy nie tylko sama liczba, ale i wielkość tych otworów.


Kolor? Też jest ważny


Kolor kasku rowerowego jest z pozoru mało ważną kwestią. Jednak w przypadku dzieci ma duże znaczenie. Jeśli już wybraliśmy właściwy model kasku lub mamy kilka przemyślanych opcji i zastanawiamy się jeszcze, który z nich wybrać, powinniśmy zasugerować się opinią dziecka. Wybór modelu i rozmiaru pozostawiamy dorosłym, jednak odnośnie koloru możemy pozwolić dziecku samemu zadecydować, jakiej barwy chciałoby mieć kask. Takie posunięcie sprawi, że dziecko będzie chętnie zakładało kask – w końcu samo go wybrało. Pozwolenie na samodzielne decyzje w przypadku dzieci jest psychologicznym podejściem ułatwiającym „przeforsowanie” pomysłów starszych młodszym osobom. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz zakup jest słuszny, a kask nie będzie leżał bezużyteczny w domu, podczas gdy maluch będzie wyrażał głośno sprzeciw przed jego zakładaniem.


Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do noszenia kasku podczas rowerowych wypraw jest także dawanie mu przykładu przez dorosłych. Jeśli rodzice zakładają kask, to dziecko też będzie to robiło. W sytuacji, gdy dorośli unikają noszenia kasku, dziecko może domagać się równego traktowania i również nie zechce go nałożyć.


Atesty i normy gwarancją bezpieczeństwa


Kask rowerowy, który kupujemy dziecku musi spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. Posiadanie atestów gwarantuje, że będzie bezpiecznym produktem i spełni swoje zadanie. Zakup kasku niespełniającego tych norm jest niezwykle ryzykowny, dlatego szukając kasku watro wybrać nowy ze sklepu zamiast używanego. W przypadku używanego kasku nie mamy pewności, że nie brał udziału w żadnym wypadku, a oglądając go „gołym okiem” nie jesteśmy w stanie sprawdzić jego stanu. Wewnątrz mogą pojawić się rysy i pęknięcia, których sami nie zauważymy. Uszkodzony kask nie będzie właściwie chronić dziecka.


Polskie przepisy dopuszczają do użytku kaski rowerowe spełniające warunki norm PN-EN 1078 oraz w przypadku kasków rowerowych dla dzieci poniżej 7 roku życia normy PN-EN 1080. Obie normy określają warunki, jakie muszą spełniać kaski odnośnie konstrukcji, pola widzenia, właściwości układu mocującego, w tym paska podbródkowego, urządzeń spinających i układu samouwalniającego oraz właściwości amortyzowania uderzeń, jak i znakowania czy informacji dołączanych do produktu. Wszystkie kaski rowerowe powinny zostać oznakowane także symbolem CE, oznaczającym spełnianie wymagań dyrektyw Unii Europejskiej.


Kupując kask rowerowy dla dziecka nie powinniśmy sugerować się najniższą ceną. Jego bezpieczeństwo stanowi dla nas priorytet, dlatego szukając kasku wybierajmy taki, w którego przypadku jesteśmy pewni, że właściwie ochroni nasze dziecko. Dobrej jakości materiały i atesty potwierdzające właściwe działanie dają pewność, że w przypadku upadku głowa dziecka będzie dobrze zabezpieczona. Pamiętajmy, lepiej kupić kask dobrej i sprawdzonej firmy niż tani, nieznanego pochodzenia. Na bezpieczeństwie dziecka nie warto oszczędzać, a zakupy „z głową” potwierdzą w przyszłości słuszność naszej decyzji.