Osoby kupujące rower przez internet stają przed dylematem odnoszącym się do tego, w jakim rozmiarze powinny kupić rower. Możliwość wyboru roweru z ramą zaczynającą się od rozmiaru XS a kończącą na L sprawia, że możemy dobrać odpowiedniej wielkości rower do swoich potrzeb. Mniejszym osobom łatwiej będzie się jeździło na małym rozmiarze, zaś wysokim o długich nogach na dużym. Kupując rower za pośrednictwem sklepu internetowego nie powinniśmy mieć problemu z właściwym doborem wielkości ramy. Przez lata doświadczeni cykliści wypracowali metodę pozwalającą na jak najlepsze dobranie rozmiaru ramy do jadącej rowerem osoby. Zgodnie z nią minimalna wielkość ramy powinna być dobrana tak, aby przestrzeń między kroczem a górną rurą ramy po zejściu z siodełka wynosiła co najmniej 10 cm.

Dzięki matematycznym wyliczeniom możemy szybko sprawdzić, z jaką wielkością ramy powinniśmy kupić rower. W tym celu powinniśmy wykonać kilka następujących kroków.


KROK 1. Stańmy boso obok ściany.

KROK 2. Zmierzmy odległość między kroczem a podłożem.

KROK 3. Otrzymany wynik przemnóżmy przez 0,57 w przypadku roweru górskiego, przez 0,63 dla roweru trekkingowego lub przez 0,66 przy rowerze szosowym.

KROK 4. Uzyskany wynik podzielmy przez 2,54, żeby otrzymać wartość w calach. Otrzymany wynik jest wartością przybliżoną ukazującą, jakiej wielkości ramę powinniśmy kupić.


Wybór odpowiedniej wielkości ramy roweru nie jest trudny, a podczas jego dokonania powinniśmy kierować się podanymi wskazówkami. Poniżej przedstawiamy przykładowe wielkości ram, które producent rowerów Kross zamieścił na swojej stronie internetowej. Dzięki nim na pewno znajdziesz najlepszy dla siebie i bliskich rower.


Rowery dla dorosłych
Rowery dla dzieci