Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze? Kilka wskazówek, które każdy powinien znać

2019-11-12

Jazda rowerem to sama przyjemność. Jednak długie godziny na siodełku rowerowym sprawiają, że wiele osób woli krótkie przejażdżki niż dalekie wyprawy. Wynika to ze złego ustawienia wysokości siodełka lub niewłaściwie dobranego siodełka. Wystarczy zmienić nieznacznie pozycję, w jakiej siedzimy na rowerze, żeby zmienił się komfort jazdy. Ale jak prawidłowo ustawić siodełko, żeby jazda rowerem nam się podobała i nie powodowała nieprzyjemności? I jakie siodełko będzie dla nas najlepsze? Postaramy się o tym wszystkim napisać.


Osoby, które jeżdżą rowerem narażone są na liczne dolegliwości związane z nieprawidłową jazdą. Wpływ na to ma źle dobrana wielkość roweru lub nieprawidłowo ustawione siodełko czy kierownica. Zbyt nisko umieszczone siodełko powodować będzie występowanie częstych bólów w kolanach, nawet podczas krótkich tras. Zbyt wysoko wyciągnięta sztyca również nie jest dobrym pomysłem. Przez taki układ siodełka mocniej napinają się mięśnie nóg, co skutkować może dolegliwościami w postaci skurczy (nawet po zakończonej jeździe). Więc co powinniśmy zrobić, żeby ustawić dobrze siodełko, tak abyśmy byli w stanie komfortowo przejechać nawet długie trasy? Przede wszystkim sprawdzić, czy siodełko zostało ustawione w odpowiedniej pozycji.


Pionowe ustawienie siodełka


Pierwszą rzeczą, o którą musimy zadbać przygotowując się do jazdy rowerem jest ustawienie siodełka w pionie, czyli nadanie mu odpowiedniej wielkości. Istnieje kilka metod, które stosuje się, żeby prawidłowo ustawić siodełko. Najprostsza z nich zakłada wykorzystanie do pomiaru roweru, którym mamy jeździć. Należy postawić go na prostym podłożu. Aby uzyskany wynik był prawidłowy, należy przede wszystkim wykonać pomiar w butach, w których zamierzamy jeździć. Korbę ustawiamy pionowo, tak aby jeden pedał znajdował się jak najbliżej ziemi, a drugi jak najdalej. Gdy już siedzimy na siodełku trzeba postawić stopę na pedale, który jest bliżej podłoża. Noga w takiej pozycji powinna być prawie prosta – pamiętajmy, że nogi na pedałach nigdy nie powinny maksymalnie się prostować, tylko lekko uginać się. Jazda z wyprostowanymi nogami jest męcząca i wpływa niekorzystnie na nasze ciało. Jeśli kolano jest zbyt mocno zgięte należy podnieść siodełko roweru, zaś jeśli jest mocno wyprostowane trochę obniżyć siodełko.

Podczas ustawiania siodełka dobrze jest poprosić kogoś o pomoc i podtrzymanie roweru lub stanąć blisko ściany lub poręczy, żeby móc się jej przytrzymać w przypadku przechylenia roweru.


Poziome ustawienie siodełka


Drugim krokiem jest ustawienie siodełka w poziomie. Wiele osób pomija ten krok nie zdając sobie sprawy, że istnieje dana możliwość i ona również ma wpływ na jakość jazdy. Siodełko możemy podsunąć do przodu lub odsunąć do tyłu. Tym razem korbę ustawiamy tak, żeby oba pedały znajdowały się równolegle do podłoża w tej samej odległości od ziemi. Do pomiaru potrzebny będzie sznurek z obciążnikiem. Gdy już usiądziemy na siodełku, powinniśmy postawić stopę na pedale wysuniętym do przodu. Prawidłowo ustawione siodełko jest wówczas, gdy koniec kolana znajduje się na wysokości pedału (sznurek powinien przechodzić na linii kolano-środek pedału). Jeśli kolano wystaje zbyt mocno do przodu, należy odsunąć siodełko do tyłu. Gdy kolano jest zbyt blisko siodełka, trzeba je przesunąć do przodu. Lepiej, żeby siodełko było mocniej podsunięte do przodu niż znajdowało się zbyt mocno z tyłu.


Ustawienie pochylenia siodełka


Trzecią rzeczą jest ustawienie prawidłowego kąta pochylenia siodełka. Najlepiej jest ustawić siodełko na równi wykorzystując do tego celu poziomicę. Zbyt mocno pochylone do przodu siodełko stwarza wrażenie spadania z roweru. Takie ułożenie powoduje, że zsuwamy się z siodełka do przodu i musimy mocniej obciążać nasze ręce i nogi, by utrzymać się na rowerze. Zbyt mocne odchylenie siodełka do tyłu również nie jest dobrym pomysłem. Taka pozycja jest niekomfortowa i sprawia, że jadąc rowerem mocniej napieramy na spodnią część naszego ciała. Jeśli ustawienie siodełka w poziomie sprawia nam trudność, to lepiej by było ono trochę odchylone do tyłu niż nakierowane do przodu.


Jakie siodełko będzie najlepsze?


Jeśli udało nam się właściwie dobrać pozycję siodełka to jazda rowerem zdecydowanie będzie przyjemniejsza niż w przypadku złego ustawienia. Pozwoli nam na poprawę komfortu i dalsze wycieczki bez obaw, że po kilku przejechanych kilometrach zacznie nas boleć noga. Dla lepszego komfortu jazdy rowerem możemy pokusić się jeszcze o wymianę siodełka na nowe. Czasami niewygoda jazdy wynika ze źle wybranego siodełka (w przypadku kupowania nowych rowerów siodełko mamy już standardowo dobrane do roweru). Wówczas warto zastanowić się czy inny model siodełka rowerowego nie będzie dla nas bardziej odpowiedni. Do wyboru mamy siodełka wąskie i długie świetnie spisujące się podczas jazdy MTB lub krótkie i szerokie doskonałe do jazdy po mieście. Panom polecane są zwłaszcza siodełka w tzw. dziurą lub obniżonym wgłębieniem pośrodku siodełka.


Dobór siodełka zależy także od rodzaju jazdy, którą preferujemy. W rowerach szosowych dla lepszego pokonywania pędu powietrza stosuje się wąskie siodełka, zaś w rowerach miejskich lub trekkingowych już szersze. Za komfort jazdy odpowiada również sztyca, na której umieszczone jest siodełko. Wspornik siodełka może być sztywny lub z amortyzowaną sztycą zapewniającą większy komfort jazdy po nierównościach. Takie rozwiązanie jest dobre w przypadku osób, które lubią jeździć po zróżnicowanym terenie, pełnym wystających gałęzi. Sprawdzi się także i w miejskim zgiełku, gdzie dziurawa nawierzchnia i częste zjeżdżanie i wjeżdżanie na krawężniki jest normą.


Właściwie dobrane siodełko zapewnia duży komfort jazdy i sprawia, że lżej nam się jeździ rowerem. Złe ustawienie nie tylko powoduje szybsze męczenie się osoby jadącej rowerem, ale i prowadzi do powstawania różnego rodzaju bólów, w tym bólów pleców, mięśni nóg czy stawów kolanowych. Tylko dobrze dobrany rower i właściwe ustawienie siodełka i kierownicy może temu zapobiec. Dzięki temu możemy się cieszyć nawet długimi przejażdżkami, które nie tylko zapewniają nam sposób na spędzanie wolnego czasu lub umożliwiają podróżowanie między jednym a drugim miejscem, ale i wpłyną na poprawę naszego samopoczucia i zdrowia. W końcu niektórzy lekarze sami polecają osobom z problemami w kolanach jazdę rowerem, pozwalającą na ćwiczenie stawów. Jest to możliwe tylko z prawidłowo dobranym i właściwie ustawionym siodełkiem.