Jak wygodnie przewozić rzeczy rowerem? Torby i sakwy rowerowe

2021-02-19

Mamy wiele opcji. Ci, którzy są mniej przygotowani zazwyczaj wkładają swoje rzeczy do plecaka i zarzucają go na plecy. Jazda z plecakiem nie należy do najwygodniejszych – pocą się nam plecy, po dłuższej jeździe czujemy nieprzyjemny ból w stawach, a sięgnięcie po przedmioty w plecaku wymaga od nas zatrzymania się i zejścia z roweru.


Aby temu przeciwdziałać wymyślono torby na rower. W zależności od naszych potrzeb znajdziemy zarówno te mniejszej pojemności, jak i większej pozwalające na przewiezienie sporych rozmiarów bagażu. Zawodowi kolarze, zwłaszcza osoby jeżdżące rowerami szosowymi, którzy chcą mieć jak najlżejszy rower zaczepiają na swoim jednośladzie małe torebki rowerowe. Często spotykamy torby typu torby podsiodłowe – mają niewielkie rozmiary, jednak pomieszczą najpotrzebniejsze rzeczy. Spójrzmy przykładowo na torbę zaczepianą pod siodełkiem Kross Pro Team Rio. Posiada jedną komorę dzięki czemu pomieści więcej przedmiotów. Zapinana jest na zamek i mocuje się ją do roweru przy pomocy rzepu, dlatego możemy zaczepić ją na każdym rowerze, bez względu na wielkość siodełka rowerowego. Kompaktowe wymiary rowerowych toreb podsiodłowych umożliwiają schowanie do środka kluczy, dokumentów, zapasowych dętek czy zestawu kluczy rowerowych niezbędnych do szybkiej naprawy roweru w trasie.

Znacznie większe są torby zaczepiane na ramę. Niegdyś najpopularniejsze były torby w kształcie trójkąta. Są już znacznie większe i pozwalają na schowanie, oprócz wyżej wymienionych rzeczy, także jedzenia czy małej butelki z piciem, jeśli nie posiadamy bidonu. Co najważniejsze – bardzo łatwo sięgnąć do ich środka i wyjąć stamtąd rzeczy nawet podczas jazdy, dlatego jeśli się spocimy i chcemy obetrzeć chusteczką twarz wystarczy lekko schylić się i wyjąć chusteczkę bez konieczności zatrzymania się. Przykładem przestronnej torby rowerowej, na którą warto zwrócić uwagę jest chociażby trójkątna torba rowerowa Kross Triangle Bag. Przyjemne dla oka kolory i łatwość mocowania sprawiają, że bez trudu założymy ją na ramie roweru. Do tego jej kształt nie utrudnia jazdy rowerem – wymiary są na tyle kompaktowe, że kręcąc pedałami nie będziemy uderzać kolanami o torebkę.

Osobom, które często korzystają z telefonu, zwłaszcza które lubią dalekie podróże i do tego celu wykorzystują GPS lub podczas jazdy rowerem słuchają muzyki polecamy torbę rowerową Kross Roamer Top Bag z przezroczystą kieszenią na telefon. Kieszeń ta pozwala na korzystanie z telefonu bez konieczności wyjmowania go ze środka. Do tego zabezpiecza telefon przed przedostaniem się do środka wody, co jest doskonałym rozwiązaniem podczas jazdy w deszczu.


Podane wyżej przedmioty to przykłady toreb rowerowych, które warto mieć na rowerze na co dzień. Mogą się przydać w każdej chwili, dlatego warto ich nie zdejmować i pozostawić jako stałe wyposażenie. Jednak dla osób, które chciałyby się wybrać w daleką podróż lub wożą ze sobą naprawdę duże ilości rzeczy polecamy inny rodzaj torby, a mianowicie sakwy rowerowe. Sakwy rowerowe są bardziej pojemne – pozwalają na zapakowanie nawet 10 litrów bagażu (jak np. sakwy rowerowe Kross Roamer Rear Bag) lub więcej (np. 20 litrów w sakwach Kross Roamer Triple Rear Bag). Do tego można do nich przypiąć np. karimatę czy śpiwór, co zwiększa nasze możliwości przewożenia rzeczy. By korzystać z dobrodziejstw sakw rowerowych musimy jednak wyposażyć nasz rower w bagażnik, co gorąco polecamy.

Wymienione torby to tylko niewielka ilość akcesoriów rowerowych usprawniających przewóz dodatkowych rzeczy. Oprócz toreb i sakw rowerowych znajdziemy także liczne kosze i bagażniki oraz dodatkowe uchwyty, do których zaczepimy przedmioty. Mnogość rozwiązań sprawia, że moglibyśmy pisać o tym temacie bez końca. W tym krótkim wpisie przybliżyliśmy tylko najpopularniejsze rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę wyposażając nasz rower. W końcu wygoda jazdy to podstawa.