Ile wynosi mandat za brak kasku?

2023-08-18

Jazda na rowerze to z pewnością jedna z przyjemniejszych form aktywnego wypoczynku. Poza sezonem zimowym na ścieżkach rowerowych, ulicach, w parkach jak i z dala od miejskiego zgiełku codziennie przewija się mnóstwo rowerzystów. Zastanówmy się jednak jak wiele z nich ma na sobie kask? Niestety jest to znikoma ilość użytkowników dbających o ochronę. Wiele się mówi o bezpieczeństwie na drogach, ze względu na dużą ilość wypadków. Komenda Główna Policji podaje dane, z których wynika, że w poprzednim roku rowerzyści uczestniczyli w 3 685 wypadkach, w których zginęło 170 użytkowników jednośladów. Ile z nich mogłoby ujść z życiem, gdyby zadbało o posiadanie w swoim wyposażeniu kasku? Odpowiedzi na to pytanie nie mamy, ale czy warto ryzykować. Ochrona naszej głowy jest bardzo ważna, nieważne czy pokonujemy trudne szlaki z masą przeszkód, czy przemieszczamy się w mieście. Wystarczy chwila nie uwagi, a mały krawężnik może spowodować upadek, podczas którego możemy mocno uderzyć głową o beton. Kiedy już znajdziemy się w takiej sytuacji powikłań może być wiele. Kaski chronią bardzo ważny element naszego ciała i powinny być niezbędne jak pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, a więc dlaczego tak nie jest? 

 

Kask rowerowy jest niemodny?

Być może jest tak, że jesteśmy świadomi naszego ryzyka, ale odpuszczamy nałożenie kasku ze względu na nasz dobry wygląd. Każdy z nas lubi dobrze się czuć sam ze sobą, a nie odłączną częścią wyglądu jest ubiór. W takim wypadku przychodzą z pomocą producenci kasków dbający także o innowacyjny wygląd produktu. Takim przykładem jest firma Abus z modelem MountK, występującym w kilkunastu wariantach kolorystycznych. Funkcjonalny, przewiewny, a do tego dobrej jakości produkt, zadba o nasze bezpieczeństwo i nada wygląd profesjonalisty. Jednak czy moda jest ważniejsza od naszego zdrowia? A co jeśli kaski byłyby tak niezbędnym elementem na rower jak buty? Chyba nikt nie zacznie jeździć bez obuwia argumentując to tym, że wygląda lepiej. Dlatego ważne jest by dbać o ten element ochrony, od najmłodszych lat. Kiedy uczymy dziecka jazdy na rowerze, powinniśmy od razu zakupić kask oraz posiadać własny dla dobrego wzorca. Jeśli od naszych pierwszych w życiu przemierzanych metrów, a później kilometrów będziemy mieć na głowie kask, stanie się to rzeczą normalną oraz niezbędną podczas wyjścia na rower, bądź też hulajnogę. 

 

 

Jak to działa?

Warstwy zewnętrzne kasku rozkładają powstające przy uderzeniu siły na maksymalnie możliwą dużą powierzchnię, aby uniknąć pęknięcia czaszki, kask ma za zadanie pochłaniać część energii uderzenia i nie może przesuwać się podczas normalnego użytkowania, a przede wszystkim podczas kolizji, więc wyposażony jest w paski mocujące. Kask musi chronić jak największą powierzchnię głowy oraz ogranicza przenoszenie obciążenia z głowy na szyje, co chroni kręgi szyjne. O wszystkich  tych elementach mówią normy bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

 

Bezpieczeństwo a obowiązek?

Na całym świecie stosunek do obowiązku posiadania elementów bezpieczeństwa różni się. W niektórych państwach obowiązkowa jest tylko kamizelka odblaskowa, a w niektórych tylko kask, w jeszcze innych tylko dzwonek. Warto zapoznać się z przepisami kraju, w którym chcemy poruszać się rowerem, np. aby unkinąć mandatu za brak kasku. Jeśli chodzi o ochronę głowy często normy prawne dotyczą obowiązku tylko dla dzieci i młodzieży np. w Chorwacji kask jest obowiązkowy dla osób poniżej 16 roku życia. Mimo, że kask jest tak ważnym elementem jeśli chodzi o nasze zdrowie, w całej Europie mandaty za brak kasków dostaniemy tylko w kilkunastu państwach, a przepisy te w większości nie obowiązują osób w każdej kategorii wiekowej. Polska zalicza się do krajów, w którym kask nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia. W takim wypadku nie musimy się bać mandatu za brak kasku.

 

Historia powstawania bezpiecznych kasków

W latach osiemdziesiątych XIX wieku rozpoczęto promowanie kasków, na początku były to hełmy korkowe, niestety materiał ten był łatwo kruszący się. Na początku lat XX używano kasków, uformowanych ze skórzanego pierścienia owijanego wokół głowy i nad tym wełnianego materiału. Nadal nie była to wystarczająca ochrona, więc sposoby wykonania ciągle ewoluowały. W latach 70 po przeprowadzeniu pierwszych testów na używanych dotychczas kasków, stwierdzono, że żaden produkt na rynku nie był naprawdę skuteczny. Pierwszy udany kask był wyprodukowany w 1975 roku przez firmę Bell. W tych samych latach zostały ustanowione branżowe standardy kasków, a w 1984 roku zostały wprowadzone normy. W taki sposób jakość dostępnych na rynku produktów wzrosła, a nieefektywne wyroby zostały odrzucone od sprzedaży. Można więc zauważyć, że wcześnie zauważono ryzyko, które wiąże się z jazdą na rowerze. Teraz w ofercie mamy szeroki wybór różnych rodzai kasków, w różnych przedziałach cenowych. Jeśli nie chcemy przeznaczać dużej kwoty, ale nadal czuć się bezpiecznym na drodze, znajdziemy oferty za ok 50 zł spełniające swoją rolę. Nie ma nic cenniejszego niż nasze zdrowie, więc warto przemyśleć czy coś stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w ochronę naszej głowy lub naszych najbliższych.