Rower górski dla nastolatka – idealny na każdy teren

2020-08-03

Poszukując odpowiedniego roweru często zastanawiamy się, który model będzie dla nas najlepszy. W przypadku nastolatków mamy podwójny problem – często są już za duzi na rowery z kołami 24”, ale i za niscy na koła 26”. Co wówczas powinniśmy zrobić i w jaki sposób dobrać rower do wysokości nastolatka? Czy kupując większy rower nie popełnimy błędu, a może powinniśmy pozostać przy rozmiarze kół 24”?


Wybór roweru nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza jeśli robi się to przez internet. Najłatwiej wybrać rower idąc do sklepu rowerowego, jednak stacjonarny sklep nie zawsze posiada model, który by się nam spodobał. Ponadto nawet jeśli ma odpowiedni model to nie zawsze idzie on w parze z rozmiarem. Duży wybór ram sprawia, że nawet rower z kołami 26” może być idealny dla 9-latka. Wszystko zależy od wielkości ramy. I tak w sklepie znajdziemy rowery z ramą XXS, XS, S, M, L, a nawet XL. Jak sam się domyślasz dla młodszych nastolatków, w dodatku niższych wzrostem powinieneś wybrać rower w rozmiarze XXS lub XS – krótsza rama pozwala im na swobodniejszą jazdę i łatwiejsze trzymanie kierownicy.


Nastoletnie osoby lubią jazdę po najróżniejszych terenach. Miejskie chodniki nie są ich jedynym miejscem do jazdy – często wjeżdżają w tereny mniej przystępne, gdzie króluje piach czy nierówne kępy trawy. I nic dziwnego. Dziecięca ciekawość nie ma sobie równych, dlatego chcą jak najbardziej poznać otaczający ich świat i dojechać tam, gdzie oczy ich poniosą. Dorośli patrzą na to inaczej i właśnie z tego względu wybierając rower dla nastolatka najlepiej wybrać rower górski. Jednym z przykładów rowerów górskich jest chociażby rower MTB Kross Hexagon 1.0.

Skąd pomysł na rower górski? Otóż tylko takim rowerem pokonamy każdy teren. Jest to najbardziej uniwersalny rower i doceniają go zwłaszcza osoby mieszkające w okolicach lasów, pól czy na wsi, gdzie rower miejski nie zdałby egzaminu. W rowerze górskim takim jak Kross Hexagon 1.0 znajdziemy szersze opony o większym bieżniku, które pozwalają na łatwiejszą jazdę po nierównym terenie. Wystarczy wyobrazić sobie jak grupa nastolatków wjeżdża rowerami do lasu i próbują przejechać po wyznaczonym szlaku. Na ich drodze z pewnością pojawi się leśna droga składająca się z hałdy grząskiego piachu. Ci, którzy spróbują pokonać ją na rowerze górskim z pewnością przejadą ją siedząc na siodełku – te osoby, które wybiorą inny rodzaj roweru będą musiały zsiąść z niego i przeprowadzić na piechotę przez cały odcinek drogi. W niejednym wypadku odcinek ten będzie się ciągnął przez spory kawałek drogi.


W rowerze górskim Kross Hexagon 1.0, jak na prawdziwego górala przystało znajdziemy z przodu amortyzator, który pozwoli na wygodniejszą jazdę. Amortyzacja nie tylko zmniejsza odczucie drgań, dzięki czemu nadgarstki tak się nie męczą, ale i zwiększa panowanie nad kierownicą, co przekłada się na pewniejszą jazdę i większe bezpieczeństwo na drodze. Czasami wystarczy nawet niewielka dziura w drodze, żeby stracić panowanie nad rowerem i wpaść pod samochód – dzięki amortyzacji będziemy mogli łatwiej pokonać nierówności w nawierzchni i utrzymać kierownicę w dłoniach. Czy warto wybrać rower z amortyzacją? Zdecydowanie tak.


Co jeszcze przemawia za wyborem roweru MTB dla nastolatka? Przede wszystkim duża ilość biegów, którą mogą dostosować do własnych potrzeb. Większość osób w rzeczywistości wybiera ustawienie przerzutek w sposób machinalny – ustawia 2-3 przełożenia i na nich jeździ. Duża ilość biegów pozwoli nastolatkowi na wybór najodpowiedniejszej kombinacji ułożenia przerzutek, tak by mógł jak najlżej wjechać pod górkę lub jak najszybciej rozpędzić się na prostym odcinku, wkładając przy tym jak najmniej siły. W rowerze górskim Kross Hexagon 1.0 znajdziemy aż 21 biegów, co z pewnością pozwoli na wybór najodpowiedniejszego przełożenia do danej drogi. Na mniej pochyłych górkach możemy ustawić cięższą przerzutkę, na bardziej stromych jak najlżejszą.


Rower z kołami wielkości 26 cali daje duże możliwości. W zależności od wielkości ramy może nim jeździć 9-letnie dziecko, jak i dorosła osoba. Wszystko uzależnione jest od długości samej ramy, jej położenia, kształtu roweru i wysokości osoby, która ma się nim poruszać. Rower górski, MTB czy jak kto woli góral to doskonały przykład roweru na każdą okazję i każdą drogę. Wsiadając na niego nie musimy się zastanawiać czy jadąc po drodze nie spotkamy terenu, który ciężko będzie nam pokonać. Po prostu wystarczy wsiąść na rower i jechać przed siebie – ku zachodzącemu słońcu.